مراقب توپ شیشه ای باش!

چند روز پیش داشتم مطالب رو برای دوره رایگان و جدیدم یعنی «ارتباط موثر» آماده می کردم که یه دفعه یه چیزایی فهمیدم…

ساعت بیداری

دیدم خیلی از تکنیکها و اصولی که برای روابط کاری رعایت می کردم و حالا میخواستم برای شرکت کنندگان دوره لایک شو ارائه بدم، اصولی هستن که قاعدتا توی زندگی خصوصی و در ارتباط با عزیزترین افراد زندگیم باید بیشتر رعایت بشن. اما وقتی کلاهمو قاضی کردم و منصفانه بررسی کردم دیدم بعضی اوقات اون طوری که در روابط کاری دقت می کنم، توی زندگی شخصی حواسم نیست.

مثلا یکی از بدیهی ترین اصول ارتباط موثر، گوش دادن فعاله. اما من خیلی اوقات حین حرف زدن همسرم توجه و حضور کامل رو نثارش نمی کردم و شاید بعضی اوقات حتی سرم رو از مطالعه و کارهای خودم برنمی داشتم. یه دفعه انگار برق سه فاز منو گرفته بود! بعد رفتم و از همسرم فیدبک گرفتم. فهمیدم از بزرگواریش بوده که به روی من نمی آورده ولی همیشه این موضوع مثل یه سنگ ریزه توی کفش زندگیم بوده و من بی خبر از همه چیز داشتم جلو می رفتم. راستش از شما چه پنهون، توی ذهنم، خودمو جزو همسران موفق و خوب هم می دونستم.

Related image

میدونید به این چی میگن؟ توهم دانش! یعنی خیلی موارد بدیهی توی زندگی و کار هست که اگه یکی بهمون بگه فکر می کنیم بلدیم و تکراریه. اما اگه واقعا با تمرکز و دقت، زندگیمون رو بررسی بکنیم می بینیم خبری از عمل نیست.

توپ شیشه ای رو دریاب

عقب افتادن از همه حوزه های زندگی قابل جبرانه. شغل، تحصیل، راه اندازی کسب و کار و… واسه همین بذارید اونا روی به توپهای پلاستیکی تشبیه کنیم که اگه از دستمون بیفتن اتفاقی نمیفته. دوباره برشون میداریم و بازی رو دامه میدیم. اما کم گذاشتن توی روابط عاطفی، لزوما قابل جبران نیست. پس بذارید توی این تمثیل، جنس توپهای ارتباط عاطفی رو شیشه ای در نظر بگیریم.

Related image

طبیعیه که همه ما با یه دست چند تا توپ یا هندوانه بلند می کنیم و میخوایم توی شغل، کسب و کار، درآمدزایی، تحصیل و چندین حوزه دیگه موفق باشیم. اما مطمئنم شما نمیخواید توپ شیشه ای از دستتون بیفته. پس همه تمرکزت این باشه که به جز زمانهای خاص و کوتاه، جای توپ شیشه ای امن باشه و هیچ خطری تهدیدش نکنه.

زندگی شیرین می شود

الان نسبت به چند سال و چند ماه قبل، خیلی سرم شلوغ تره. ولی به همون نسبت برام خیلی راحت تره که وقتی دارم با حداکثر سرعت به سمت اهدافم حرکت می کنم، برای لحظاتی ترمز دستی رو کامل بکشم و مطمئن بشم توپهای شیشه ای زندگیم سالم هستن. یکی از راحت ترین راهها، اهمیت دادن به چیزای ظریف و کوچیکی هستش که برای بقیه آدما مهمه، هر چقدر که برای ما پیش پا افتاده باشه. مثلا توی این عکس، منو در حال حل یه مشکل ساده توی ماشین ظرفشویی میبینید. کاری که در شرایط عادی، هفته ها طول می کشید.

دوره «ارتباط موثر» چیه؟

اگه دوست دارید که کلی مطالب مفید درباره ارتباط موثر در شغل و زندگی شخصی یاد بگیرید، میتونید از طریق لینک زیر به صورت رایگان ثبت نام بفرمایید.

ارتباط موثر

اشتراک گذاری:

8 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام خیلی خوب بود نکات ریزی در زندگی وجود دارد که سرگرم شدن به امور کاری و مشغله های فراوان زندگی انسان را از توجه به انها باز می دارد ولی انها در روابط افراد خانواده تاثیر گذار هستند این مسئله برای خانم های خانه دار که سرگرمی های اشتغال بیرون را ندارند بسیار مهمتر است و باید بیشتر مورد توجه باشد. ضمنا برای انجام امور فنی باید لباس کار مناسب داشته باشیم. موفق باشید.

  • دوست عزیز
   خوشحالیم که همراهی شما رو داریم و ممنون که نظر ارزشمندتون رو گفتید.

 • خیلی خوب بود، البته باید مدام تکرارش کنیم که یادمون نره چون بعد از یه هفته دچار “توهم دانش” می شیم 😉

  • دوست عزیز
   خوشحالیم که نظرت رو جلب کردیم و ممنون که نظر ارزشمندت رو بیان کردی

 • سلام. بله درسته، حتما فکر میکنیم که قابل جبرانه، اما واقعیت اینه که ممکنه بشه جبران کرد اما آثارش در روان انسانها باقی میماند. و معمولا بر نحوه نگرش آنها بر ما موثر هست. متاسفانه نزدیکان رو هم با جثارت بیشتری Ignore میکنیم تا همکاران شغلی و … چرا؟ چون نفع مالی رو بهتر درک میکنیم! اما متوجه انرژی روحی و عاطفی بی دریغی که همسر و یا بستگان خیرخواه ما به ما میدهند نیستیم. نمیفهمیم که وقتی چیزی رو کسی به ما میدهد( از نظر روحی – روانی) از زوی محبتش هست، نه وظیفه! معمولا انسان در رابطه بده بستانی با مردمان هست و کمتر عشق میورزد.
  ممنونم از مطلب خوبی که اشاره کردین.

  • آرمان عزیز
   از اینکه نظر ارزشمندتو با حوصله فراوان و جزئیات زیاد با ما در میون گذاشتی بینهایت ممنونیم.

  • ندای عزیز
   خوشحالیم که تونستیم نظرت رو جلب کنیم. ممنون که نظر ارزشمندتو نوشتی

دیدگاهتان را بنویسید