سمی به نام منفی نگری

اگر شما هم مثل من به دود سیگار حساس باشید، حتما در موقعیتهای مختلفی قرار گرفتید که مجبور شدید به شخصی تذکر بدید که سیگار نکشد و اگر شرایط مساعد نبود، مجبور به ترک صحنه می شدید. مثلا در سالهای قبل که اسنپ در کار نبود، خیلی وقتها بخاطر سیگار کشیدن راننده، از ماشین پیاده می شدم و به این حرکتم افتخار هم می کردم. بالاخره سلامتی، موضوع مهمی بوده و هست!

طبق تحقیقات، سیگار می تواند باعث 5 سال کاهش طول عمر در مردان و 7 سال در زنان شود. خیلی زیاده، نه؟! اما تحقیقات جدید، نشان می دهد که منفی نگری به تنهایی می تواند تا 10 سال عمر انسان رو کاهش دهد! برای اینکه عمق مطلب روشن شود، یه مثال تاریخی می زنم.

میراسموس، زندانی لاکچری

در جنگ کره، نرخ مرگ و میر اسیران آمریکایی که در زندان های کره شمالی نگهداری می شدند، بیش از 38 درصد بود؛ بالاترین نرخ در طول تاریخ. این آمار موجب شد متخصصان زیادی روی این موضوع مطالعه کنند و نهایتا دکتر ویلیام میر، نام این مورد را میراسموس نهاد. بر اساس بررسی های ارتش آمریکا، این زندان ها کیفیت بهتری نسبت به استاندارد آن زمان داشتند و خبری از شکنجه های فیزیکی به عنوان بخش لاینفک زندان های آن زمان، نبود. اسرای جنگی از آب، غذا و استراحت کافی برخوردار بودند. نکته عجیب این بود که حتی با اینکه نظارتی بر تردد اسرا به بیرون از اردوگاه نمی شد، هیچ وقت تلاشی برای فرار از اردوگاه صورت نمی گرفت.

رمزگشایی

پس رمز این آمار بالای مرگ و میر در چه بود؟ به نظر می رسید حتی آن دسته که زنده مانده بودند، مردگانی متحرک بودند. چون پس از آزادی، به سراغ عزیزان و نزدیکان خود نرفتند و البته بخش زیادی از آنان در زمان اندکی فوت کردند. بررسی های دقیق تر نشان داد، چهار عامل اصلی موجب این اتفاق باورنکردنی بوده است:

1. خبرچینی

سربازان کره شمالی، به افرادی که خبرچینی می کردند جایزه میدادند بدون اینکه دردسری برای شخص خاطی ایجاد شود. این مورد موجب از بین رفتن تمام دلبستگی ها و روابط می شد.

2. انتقاد از خود

هر فرد می بایست در حضور جمع، به کارهای زشتی که مرتکب شده و یا کارهای خوبی که می توانسته اما انجام نداده، اعتراف می کرد. به این ترتیب با ایجاد دید منفی، اشخاص احترام، اعتماد و حمایت اطرافیان را از دست می دادند.

3. عدم وفاداری به مافوق و کشور

افراد تشویق می شدند احترام مافوق و حس تعلق به کشور را نادیده بگیرند.

4. شیوع اخبار منفی و جلوگیری از گسترش اخبار مثبت

نامه هایی که حاوی هر نوع اطلاعات منفی (مانند تصاحب خانه توسط بانک به دلیل بدهی، و یا مرگ عزیزان) بودند به سرعت به دست افراد می رسید. اما هر نامه ای که حاوی اخبار مثبت مانند انتظار مشتاقانه خانواده برای بازگشت آنها بود، امحاء می شد و به دستشان نمی رسید.

میراسموس آشنا نیست؟

شاید اگر کمی دقیق باشیم، شباهت زیادی بین شرایط خودمان و میراسموس احساس کنیم. هر روز از صبح چقدر در معرض اخبار منفی قرار داریم؟ آیا با همان شدتی که از آلودگی هوا انزجار داریم، برای تبدیل جو محیط زندگی مان به جوی مثبت و عاری از منفی نگری تلاش می کنیم؟ حواسمان هست که در همان لحظه که در حال ابراز انزجار از آلودگی هوا، نرخ دلار، تورم و… هستیم، طرح 10 سال کاهش عمر خودمان و عزیزانمان را کلید زده ایم؟

راهکار چیست؟

اعضای باشگاه رشد، همواره یک سوال از خود می پرسند: الان بهترین کاری که می توانم انجام دهم چیست؟ به این ترتیب، محدودیت ها و موانع دیده می شوند، اما به موضوع اصلی ما تبدیل نمی شوند و همواره تمرکزمان را بر آنچه تحت کنترل ما می باشد نگه می داریم، نه بر عوامل بیرونی که تحت کنترل ما نیستند و صرفا باعث گسترش منفی نگری و تحلیل رفتن انرژی مان می شوند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید