اسرار طول عمر ژاپنی ها

در این مقاله (که بخش زیادی از آن حاصل اقتباس از کتاب ایکیگای حاصل زحمت نشر ثالث می باشد)، می خواهیم اسرار عمر طولانی و زندگی شاد ژاپنی ها را برملا کنیم!

شاید بعد از خواندن این مقاله بگویید خب من هم می توانستم همین لیست را به عنوان راز زندگی سالم و شاد بنویسم. اما دوست عزیز یادت باشد فاصله بین دانستن و توانستن، و یا تئوری و عمل از ایران تا ژاپن است! همه ما می دانیم کار درست چیست، اما چقدر به آن عمل می کنیم؟ پس در طول مطالعه این مقاله به دنبال این باشید که چطور می توانید این موارد را در زندگی خود پیاده سازی نمایید.

این اسرار نسبتا بدیهی عبارتند از:

  • تغذیه
  • تحرک
  • روابط قوی
  • ایکیگای

راز اول: تغذیه

تغذیه مناسب شامل کمیت و کیفیت مناسب می باشد. همواره یادتان باشد باید حداکثر تا 80 درصد ظرفیت معده، غذا میل نمایید و یک تکنیک برای تحقق این مورد، استفاده از ظروف کوچک است.

Explore Traditional Japanese Food and Recipes

درباره کیفیت غذا می توانید از مقالات و کتاب های تخصصی کمک بگیرید اما به طور کلی کاهش مصرف گوشت قرمز، و افزایش مصرف میوه و سبزیجات تازه و ماهی توصیه می شود.

راز دوم: تحرک

برای اینکه تحرک بالایی داشته باشید نیازی نیست اهداف بزرگی در نظر بگیرید. بر عکس، از کارهای خیلی ساده شروع کنید. مثلا هر روز صبح چند دقیقه نرمش کنید. در صورتی که مسیر خانه تا محل کار کوتاه است، پیاده وری روزانه بهترین تحرک ممکن است. در ضمن بر خلاف تصور عامه، ورزش حرفه ای و افراطی می تواند مضر نیز باشد.

20-Minute Brisk Walking Workout

راز سوم: روابط قوی

بر اساس تحقیقات، افراد تا زمانی که به سنین میان سالی نرسیده اند، ارزش واقعی روابط دوستانه و خانوادگی را درک نمی کنند. در ایام جوانی، تمام تلاش ما بر این است که به زندگی خود سر و سامانی بدهیم و به آرزوهای عموما مادی خود دست یابیم. اما با گذشت زمان، می بینیم که همه امکانات مادی که روزی آرزوی ما بودند، فراهم هستند اما درست در زمانی که ما مشغول تدارک این اسباب بازی ها بودیم، دوست یا خانواده از ما فاصله گرفته اند. بنابراین لازم است در مسیر خود، برای تحکیم روابط شخصی اهمیت فراوانی قائل شویم. برای مطالعه بیشتر در این باره، خواندن مقاله «هدفگذاری و چرخ زندگی» را توصیه می کنم.

Online dating could have been made for older adults – they love it

راز آخر: چهارراهی به نام ایکیگای

ایکیگای به زبان ساده، چرایی شما برای زنده بودن است. همان دلیل اصلی که وقتی ناملایمات زندگی به شما فشار می آورند، باز هم یک قدم به جلو بر می دارید و تسلیم نمی شوید. به طور خلاصه، ایکیگای ماموریت اصلی شما در این دنیاست…

ایکیگای در زبان ژاپنی حاصل ترکیب دو کلمه ایکی (زندگی) و گای (ارزش داشتن) می باشد.

اگر بخواهیم توضیح بیشتری در این باره بدهیم می توان ایکیگای را به صورت تلاقی چهار مورد زیر تصور کرد:

اول: کاری که عاشق آن هستید

دوم: آنچه در آن مهارت یا استعداد دارید

سوم: آنچه دیگران حاضرند بابت انجامش به شما دستمزد بدهند

چهارم: آنچه که دنیا نیاز دارد

تلاقی 1 و 2: اگر عاشق کاری باشید و در آن مهارت نیز داشته باشید، حاصل آن عشق است و بس.

تلاقی 2 و 3: اگر در کاری مهارت داشته باشید و دیگران حاضر باشند بابت آن به شما پول بپزدازند، شما می توانید به یک متخصص در آن حوزه تبدیل شوید.

تلاقی 3 و 4: اگر دیگران حاضر باشند بابت انجام کاری که دنیا به شما نیاز دارد، دستمزد بپردازند فرصت مناسبی دارید تا آن را به شغل تمام وقت خود تبدیل کنید.

تلاقی 4 و 1: در صورتی که دنیا به وجود شما در یک حوزه نیاز داشته باشد و این حوزه، همان علاقه درونی شما باشد، تبریک می گویم! شما ماموریت خود را در روی کره زمین یافته اید.

ikigai

جیم کالینز در کتاب از خوب به عالی، شرط موفقیت افراد و شرکت ها را در این می داند که «انگاره خارپشت» خود را کشف کنند و بر آن تمرکز نمایند. انگاره خارپشت حاصل تلاقی سه مورد اول یعنی علاقه، استعداد، و بازار یا پول است. در ایکیگای حلقه چهارمی نیز به این سه مورد اضافه شده و آن انتظار دنیا از شماست. شما بر روی کره زمین هستید تا یکی از قطعات این پازل را تکمیل نمایید. ایکیگای حاصل تلاقی هر چهار مورد است.

با توجه به تاثیر زیادی که این مورد بر میزان رضایت مندی شما از زندگی دارد، بهتر است وقت با کیفیتی برای کشف ایکیگای خود اختصاص دهید.

اشتراک گذاری:

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید